www.eurodogshow.ch/indexE.html

30.8. - 1.9. 2013
Geneva, Switzerland

Fila Brasileiro - 31.8.2013
Mr. Rafael Malo Alcrudo (ES)

 





http://eurodogshow2012.com

5. - 7. 10. 2012
Bucharest, Romania

Fila Brasileiro - 6.10.2012
Judge: Mr. Miguel Angel Martinez (ARG)

BOB
TORRAO FARUCK DO MARANGUAPE (breeder. A. Cordeiro ownwr. E. Ushkova, Moscow)

female CACIB
ZAFER AMATIA (breeder. George Casmiu Lupsa, Romania owner. George Cosmiu Lupsa)

BOB JUNIOR
SAMURAI IY DO RINCAO VIOLENTO (breeder. Raul Pexoto owner. Sergey Dyakonov, Moscow)

 





https://www.eurodogshow2011.nl/

01 - 04. 09. 2011
Leeuwarden, Netherlands

Fila Brasileiro - Saturday 3.9.2011
Judge: Mr.Kamen Litov (BG)


BOB




www.eurodogshow2010.si/

Fila Brasileiro: 30.9.2010
Judge: Mr. Giuseppe ALESSANDRA (I)

Best of Breed - BOB
1316 YEPORA DE EL SILEDIN

Owner: SZANYI ISTVÁN, HU

European Winner - Dog
1316 YEPORA DE EL SILEDIN

Owner: SZANYI ISTVÁN, HU

European Winner - Bitch
1337 ZAFER AMATA

Owner: GEORGE COSMIN LUPSA, RO

Junior European Winner - Dog
1304 GORDON DARK BIRENGO

Owner: LAJSZ ANDRAS, HU

Junior European Winner - Bitch
1328 KAYARA EL SILEDIN

Owner: MAHEO LAURENCE, FR

Veteran European Winner - Dog
1322 GLATISANT`S TOR LE FISE

Owner: BODA KATALIN, HU


MALE
Junior class
1303 TRIAS DA BR SANTA LUIZA
Owner: MANŽELÉ DOLEŽALOVI, CZ Very Good

1304 GORDON DARK BIRENGO
Owner: LAJSZ ANDRAS, HU Excellent 1, Junior Champion, Junior European Winner 2010

1305 AKI Z LABSKÉ
Owner: KROTKÁ & FASCIOLO, CZ Very Good

1306 IMPERIO DORADO JOKER
Owner: USHKOVA E., RU Very Good

1307 REY DO ITANHANDU

Owner: DYAKONOVA SVETLANA, RU Very Good

1308 ZAFER BAIAZID
Owner: GEORGE COSMIN LUPSA, RO Excellent 2

1309 BRASHILL HERDEIRO
Owner: PAARLAHTI ANU & JAUHONEN TIA, FI Very Good

1310 IMPERIO DORADO ELFO
Owner: TSVETKOV YU., RU Absent


Intermediate class
1311 ICARO EL SILEDIN
Owner: PAVLÍČKOVÁ GABRIELA, CZ Excellent 1, CAC SLO

Open class
1312 ALI
Owner: RAMEAU ADELINE, FR Very Good

1313 BELISCO DO ITANHANDU
Owner: ANAN`EV VLADIMIR, UA Excellent 1, CAC SLO

1314 MIGEL`
Owner: HOMYAKOV A.L., UA Excellent 2, R. CAC SLO

Champion class
1315 BRASHILL BAQUEIRO
Owner: PAARLAHTI ANU, FI Excellent 3

1316 YEPORA DE EL SILEDIN
Owner: SZANYI ISTVÁN, HU Excellent 1, CAC SLO, CACIB, European Winner 2010, Best of Breed

1317 APOR DO SERRANO
Owner: KISS SANDOR, HU Absent

1318 FERERO OF RED AND BRINDLE
Owner: PAVLIČKOVA GABRIELA & ZEMAN MAREK, CZ Excellent 2, R. CAC SLO, R. CACIB

1319 TORO DA MALOCA DOS FILAS DO PAIAGUAS
Owner: FILIP MARTIN, CZ Excellent

1320 STRANGLEHOLDER VLAD TEPES
Owner: PEKNINA OXANA, RU Very Good

1321 BALDY SLO LAND

Owner: ŠTANDECKER VLADIMIR & ANDREJA, SI Excellent 4

Veteran class
1322 GLATISANT`S TOR LE FISE
Owner: BODA KATALIN, HU Excellent 1, Veteran European Winner 2010, Best Veteran


FEMALE
Puppy class

1302 FAVORITA
Owner: RAMEAU ADELINE, FR Perspective


1323 AMY OF JANUS-FACED
Owner: SZANYI ISTVÁN, HU Very Perspective 1, Best Puppy


Junior class
1324 ACERTO DEVOTADO FORASTEIRO
Owner: ANAN`EV VLADIMIR, UA Excellent

1325 IMPERIO DORADO EVVIVA
Owner: USHKOVA E., RU Very Good

1326 ALANDRA Z LABSKÉ
Owner: MIKULÁČEK JAKUB, CZ Excellent 4

1327 URSA DEL BOHEX
Owner: GAVROSH M.V. & LEURDA A.B., UA Excellent 2

1328 KAYARA EL SILEDIN
Owner: MAHEO LAURENCE, FR Excellent 1, Junior Champion, Junior European Winner 2010, Best Junior

1329 BRASHILL HEROINA
Owner: JAUHONEN TIA & MARKO, FI Excellent 3

1330 AKIRA Z LABSKÉ
Owner: VALACHOVI JANA & PETR, CZ Absent

1331 FADA DO ITANHANDU
Owner: STROGALOVA ZOIA, UA Excellent

Intermediate class
1332 FIONA SLO LAND
Owner: ŠTANDECKER VLADIMIR & ANDREJA, SI Very Good

1333 RAJAVI DO FORTAL DO FILA
Owner: VANĚČKOVÁ HANA, CZ Very Good

Open class
1334 OLIVA DE EL SILEDIN
Owner: SZANYI ISTVÁN, HU Excellent 1, CAC SLO

Champion class
1335 IMPERIO DORADO GAROTA
Owner: USHKOVA E., RU Excellent

1336 BAGHIRA PROSKOVICKÁ VYHLĺDKA

Owner: MANŽELÉ DOLEŽALOVI, CZ Excellent 2, R. CAC SLO, R. CACIB

1337 ZAFER AMATA
Owner: GEORGE COSMIN LUPSA, RO Excellent 1, CAC SLO, CACIB, European Winner 2010

1338 120 SENDA DO ESHABETA II
Owner: VANĚČKOVÁ HANA, CZ Excellent

1339 MARKIZA FILIHAUZ JASSELIN
Owner: DYAKONOVA SVETLANA, RU Excellent

1340 AURA SPONSA
Owner: VOROBYEVA V., RU Very Good

1341 BEATE FIDELIDAT
Owner: FILIP MARTIN, CZ Excellent 4

1342 BRASHILL BEIJO

Owner: PAARLAHTI ANU, FI Excellent 3



 




EURODOG 2008

Saturday 4.10.2008
Judge Peter v. Monfort (NL)
www.eurodogshow2008.hu

Just as we expected, the judge showed poor knowledge of the breed standard and his command of the show ring was just terible!!!
He was judging a different breed durnig the Hungarian Moloss Club Club Show the day before. Perhaps he could have seen the work of a Brazilian judge during the evaluation of CAC, HPJ (CAJC) by Filas in different classes. It seems that his selfconfidence prevented him from learning anything from Mr.Virgilio de Martela Orsi. The results talks clearly - the males and females appreciated with CAC at the Club Show, got Very Good at Euro, and vice versa!!!
And the conclusion - the judging of this expert at Euro was just a DISASTER!!!
So, if your dog conforms to Fila Brasileiro standard, be sure that you can save your money not entering the show judged by this judge!!!

MALE
- BABY class
sire/dam breeder/owner  
D´Artagnan Principesco *24.5.2008
Apor do Serano
Ayama from Red-Pretender´s
Sándor Kiss
Helga a Sándor Kiss
VP1
El Mago Caliente *18.5.2008
Gino Straznicky raj
Adelfilla del Bohex
V. Rozhkov
A. Kulichev
-
- Junior class      
Salvador del Bohex *25.9.2007
Don-Liberador del Bohex
Donna La Ora del Bohex
Michail Gavrosh
S. Akopyan
VG2
Yepora de El Siledin *23.4.2007
Quibira do Br Tabayara
Linda de El Siledin
José Salvador Martinéz
István Szanyi

E1, CAJC

- Intermediate class      
Duncan do Serano *10.2.2007
Eldorado Fi-Box
Fera from red-Pretender´s
István Szányi
Attila Gonda
E1, CAC
.
- Open class      
Arumba Casa Fila *5.7.2006
Bras Can Xingú
Whoopi FI-IT
Berecz/Tünde
Berecz/Tünde
VG2
Cegante Birengo *1.5.2006
Glatisantœ Tor le Fise
Keith Strážnický ráj
Gabriela Pavlickova
Jana Kanalova
 -
Ferero of Red and Brindle *2.9.2006
Leao J. Ribeiro e Maloca dos Filas
Orion do Rafuri
Inge Courtois
Gabriela Pavlickova
 -
Imperio Dorado Bruno *7.5.2006
Titsiano dlja Tigrovoj Kollektsii Reriti
Belinha da Sidersul
Ushkova
Grazyna Sucha
 -
Stranglehorder Wild Dark Angel *3.3.2006
Stranglehorder Snikers
Plod Ljubvi Zhonaina
Vera Kautto
Vera Kautto
 -
Tiger Mastifland *21.9.2006
Matusalem Miasto Pokojov
Fiesta Mastifland
Anna Komak
Anna Komak
 -
Yacarebde El Siledin *23.4.2007
Quibira do Br Tabayara
Linda de El Siledin
José Salvador Martinéz
Pascalle Ruperti

E1, CAC

- champion class      
Apor do Serano *19.8.2004
Dunga from Red Pretender´s
Fera from Red Pretender´s
István Szányi
Helga a Sándor Kiss
E1,CAC
CACIB, EW
Aramis vom Landgut Lichtenau *8.4.2002
Indio Arere Impavido Colosso
Schiba vom Auenland
C. Taeger
Inge Courtois
 -
El Diablo Eduardo ze Šakalího dvora *1.6.2002
Simba
Caria ze Sakaliho dvora
Hana Vaneckova
Hana Vaneckova
VG
Glatisant´s Tor le Fise *6.9.2002
Fejedelmi Örizö Castellano
Bomba do Submundo
Péter Gaál
Katalin Boda
E2,r.CAC
r.CACIB
Sttomontese Mostro Zorkó *24.7.2004
Dumbo from Red Pretender´s
Sirkán-Bagira Kitti
Agnes Bödör
Bĺa Domján
E
Taruma das Aguasacalientes *15.4.2004
Angico das Aguasacalientes
Carranza do Palmares
Araceli de Souza Pontelli
Irina Golubtsova
E
Wee Joy FI-IT *20.10.2002
Bastas do Sertao
Rachel FI-IT
Jitka Sirova
Berecz/Tünde
E3
       
 FEMALE
- BABY class
     
A-Trinity Canil da Jacobina *4.4.2008
Bradock JB da Santa Luiza
Orfea Angie II de Serra de Itanhandu
Pavlína Veliskova
Gabriela Pavlickova
 -
Carita Principesco *24.5.2008
Apor do Serano
Ayama from Red Pretender´s
Sándor Kiss
Helga a Sándor Kiss
VP1
Vitola Principesco *24.5.2008
Apor do Serano
Ayama from Red Pretender´s
Sándor Kiss
Helga a Sándor Kiss
VP2
- Junior class      
Bonita Royal Ville du Jardin *6.10.2007
Glatisantœ Tor le Fise
Engenhoso do Submundo
Katalin Bencsikné Gott
Attila Félix Mihalek
VG
Enigma Esperanza Birengo *32.10.2007
Leao J. Ribeiro e Maloca do s Filas
Baccara Birengo
Gabriela Pavlickova
Gabriela Pavlickova
 -
Escada Birengo *32.10.2007
Leao J. Ribeiro e Maloca do s Filas
Baccara Birengo
Gabriela Pavlickova
Jana Kanalova
E1,CAJC,JEW
Solana del Bohex *25.9.2007
Don-Liberador del Bohex
Donna La Ora del Bohex
Michail Gavrosh
I. Nikitina
VG
- Intermediate class      
Azza Ludpap *4.12.2006
C-Argos od Lesni studanky
Anny de la Estrela
Ludmila Papezova
Zoltán Oláh
G
Cesmíne z Kotlinky *17.6.2007
Leao J. Ribeiro e Maloca do s Filas
Amara z Kotlinky
Eva Srnová
Dana Černá
VG
Zafer Amata *31.1.2007
Fiel de Kail
Gyarmatszéli Durcás Frida
George Cosmin Lupsa
George Cosmin Lupsa
G
- Open class      
120 Senda do Eshabeta II *19.9.2006
# 93 Replicar do Eshabeta II
Java da Bracatinga
Dawna Berg
Hana Vaneckova
VG
Aruba Casa do Fila *5.7.2006
Bras Can Xingú
Whoopi FI-IT
Berecz/Tünde
Berecz/Tünde
VG
Ayama from Red-Pretender´s *21.12.2005
Aragon do Rafiréz
Alien from Red Pretender´s
Tibor Vér
Helga a Sándor Kiss
VG
Carambola del Bohex *26.3.2005
Jimenez Bohex
Garmonia del Bohex
Michail Gavrosh
E. I. Diomidova
E2, r.CAC
Fada of Red and Brindle *2.9.2006
Leao J. Ribeiro e Maloca dos Filas
Orion do Rafuri
Inge Courtois
Inge Courtois
 -
Farouka of Red and Brindle *2.9.2006
Leao J. Ribeiro e Maloca dos Filas
Orion do Rafuri
Inge Courtois
N. Buskes
VG
Plod Ljubvi Zhonaina *4.10.2003
Richard
Kastor´s Haus Nastena
S. Proshaeva
Vera Kautto
E3
Sita Harakan *10.12.2005
Uno i de Sao Jose da Lapa
Fenix da Serra de Itanhandu
Sanja Vekic
Katalin Boda
VG
Vibora del Famoco *6.6.2006
Borhes Born Star
Donna Rubia
M.V. Rukavishnikova
V.A. Ananev
E1,CAC,
r.CACIB
- Champion class      
Buena-Dicha del Famoco *4.5.2005
Borhes Born Star
Donna Rubia
M.V. Rukavishnikova
V.A. Ananev
E1,CAC
CACIB,EW,BOB
Gaia ze Sakaliho dvora 14.9.2005
Bras Can Xingú
Electra Tonia ze Sakaliho dvora
Hana Vaneckova
Hana Vaneckova
VG
Manga from Red-Pretender´s *18.2.2004
Aragon do Rafiréz
Alien from Red Pretender´s
Tibor Vér
Istvan Szabo
E2,r.CAC

EURODOG 2007


Fila Brasileiro 10.6.2007

Judge: Mr.Miguel Angel Martinez, ARG, more info: www.hks.hr

 

We got back with mixed feelings from this year's European Show. The judge evaluated contrary to our exceptations. His judging at Euro in Bratislava 2003 went by absolutely different measures. At that time, he penalized wrong movement, cowardness and  other abnormailties against the standard of the breed. The things went upside down this year: the male European Winner was very shaky when during the handling and in when he was close to the judge, he expressed clar fearfullnes. The female European Winner was far from being typical in terms of the breed and sex. Speaking about the movement, we can hardly call it "action" - she almost hauled her back legs. The females at 2nd and 3rd place in the Champion Class did the same.
Please see the results and pictures below, to build up your own opinion..

MALE - Puppy Class

Damasco Negona Birengo born: 18.10.2006 o.:Jeff Chvaterubska rokle m.: G. Pavlicková
not present
m.:Daf Negona do Theophilo ch.: Pavlickovi

MALE - Junior Class

Imperio Dorado Barone born: 7.5.2006 o.:Titsiano dlja Tigrovoi Kollektsii Reriti m.:E. Uskovova
not present
m.:Belinha da Sidersul ch.: E. Uskovova
Alpacino iz Klana Karleone born: 9.9.2006 o.:Borhes Born Star m.: A.V. Mochalin
E 2
m.:Nordzhina Alazira ch.: A.V. Mochalin
Anri iz Klana Karleone born: 9.9.2006 o.:Borhes Born Star m.: A.V. Mochalin
E1, CAJC
EWM
m.:Nordzhina Alazira ch.: A.V. Mochalin
Igneo del Bohex born: 9.12.2005 o.:Don Liberador m.: V. Zajcev
not present
m.:Donna la Ora ch.: M. Gavrosh
Cagey Slo Land born: 20.4.2006 o.:Dodger Santa Catarina m.: V. Standecker
E 3
m.:Abby Slo Land ch.: V. Standecker
Aleksio iz Klana Karleone born: 9.9.2006 o.:Borhes Born Star m.: O. Lykina
not present
m.:Nordzhina Alazira ch.: A.V. Mochalin
Arumba Casa do Fila born: 5.7.2006 o.:Bras Can Xingú m.: B. Tunde
E 4
m.:Whoopi FI-IT ch.: B. Tunde
Lunerarchi born: 20.2.2006 o.:Duplo m.: J. Peton
VG
m.:Obsession dell Umbriaco ch.: J. Peton
Bruno Imperio Dorado born: 7.5.2006 o.:Titsiano dlja Tigrovoi Kollektsii Reriti m.:M. Suchy
not present
m.:Belinha da Sidersul ch.: E. Uskovova

 

MALE - Intermediate Class

Pucci Mastifland born: 20.10.2005 o.:Asan Sumakowa Polanka m.: A. Kornak
VG2
m.:Gilian Bohex ch.: A. Kornak
Armando Jizerska zavej born: 26.8.2005 o.:El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora m.: J. Novak
G
m.:Cestie de Luci Monavar ch.:J. Novak
Jago Fi-Box born: 19.7.2005 o.:Bras Can Xingú m.: Z. Pokorny
not present
m.:Ulina FI-IT ch.: D. Cerna
Baldy Slo Land born: 21.11.2005 o.:Bras Can Xingú m.: V. Standecker
E 1, CAC
r.CACIB
m.:Alexia Slo Land ch.: V. Standecker

MALE - Open Class

Bach Slo Land born: 21.11.2005 o.:Bras Can Xingú m.: L. Gregurovic
not present
m.:Alexia Slo Land ch.: V. Standecker
Puerto born: 25.12.2004 o.:Higienopolis Dragao m.: I. Kovalinskaya
not present
m.:Kleopatra ch.: M.Pimenova
Garrincha do Ribeiro Preto born: 31.3.2005 o.:Higienopolis Doque m.: V. Smodej
not present
m.:Espinada Clara ze Sakaliho dvora ch.: M. Kupper
Gitano del Bohex born: 13.5.2005 o.:Don Conquistador Del Bohex m.:M. Gavrosh
not present
m.:Vida ch.: M. Gavrosh
Don Liberador born: 19.8.2001 o.:Don Conquistador Del Bohex m.:M. Gavrosh
not present
m.:Vida ch.: M. Gavrosh
Fiel de Kair born: 27.7.2003 o.:Grizzly Killer Arminiu m.: L. George-Cosmin
E 1, CAC
m.:Konsuela ch.: A. Khandamiriantz

MALE - Champion Class

Manuel From
Red-Pretender´s
born: 18.2.2004 o.:Aragon do Rafirez m.: N. Danyi & T. Vér
E 1, CAC
CACIB, EW, BOB
m.:Alien From Red -Pretender´s ch.: N. Danyi & T. Vér
Amos Slo Land born: 15.10.2003 o.:Barao von Stallbrasil m.: M. Sauperl
E 3
m.:Ana od Čente ch.: V. Standecker
El Diablo Eduardo
ze Sakaliho dvora
born: 1.6.2002 o.:Simba m.: H. Vaneckova
E 4
m.:Caria ze Sakaliho dvora ch.: H. Vaneckova
Wee Joy FI-IT born: 20.10.2002 o.:Bastos do Sertao m.: B. Tunde
E 2, r.CAC
m.:Rachel FI-IT ch.: J. Sirova
 


FEMALE - Puppy Class

120 Senda do Eshabeta II born: 19.9.2006 o.:#93 Replicar do Eshabeta II m.: H. Vaneckova
VP 1
m.:Java da Bracatinga ch.: D. Berg

FEMALE - Junior Class

Anensia iz Klana Karleone born: 9.9.2006 o.:Borhes Born Star m.: A.V. Mochalin
E 1, CAJC
m.:Nordzhina Alazira ch.: A.V. Mochalin
Igneo del Bohex born: 9.12.2005 o.:Don Liberador m.: V. Makrenko
not present
m.:Donna la Ora ch.: M. Gavrosh
Loika born: 20.2.2006 o.:Duplo m.: J. Peton
VG 3
m.:Obsession dell Umbriaco ch.: J. Peton
Admira Casa do Fila born: 5.7.2006 o.:Bras Can Xingú m.: BA. Balasz
VG 2
m.:Whoopi FI-IT ch.: B. Tunde

FEMALE - Intermediate Class

Gaia ze Sakaliho dvora born: 14.9.2005 o.:Bras Can Xingú m.: H. Vaneckova
E 1, CAC
m.:Electra Tonia ze Sakaliho dvora ch.: H. Vaneckova

FEMALE - Open Class

Cestie de Luci Monavar born: 28.7.2003 o.:Ibar Chvaterubska rokle m.: J. Novak
VG 1
m.:Bellef Fi-Box ch.: L. Korinkova
Nika Norman born: 11.2.2004 o.:Calvagio dlja Tigrovoi Kollektsii Reriti m.: A.V. Mochalin
abdicate
m.:Jurdetta Karleone ch.: A.V. Mochalin
Zhoya del Bohex born: 18.12.2002 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: V. Dzyuba
not present
m.:Donna Akapulko del Bohex ch.: M. Gavrosh

FEMALE - Champion Class

Diva From
Red-Pretender´s
born: 18.7.2001 o.:Rick do Bras Can m.: N. Danyi & T. Vér
E 2, r.CAC
r.CACIB
m.:Los Banditos Bonita ch.: N. Danyi & T. Vér
Baccara Birengo born: 28.3.2005 o.:Jeff Chvaterubska rokle m.: Pavlickovi
E 3
m.:Keith Straznicky raj ch.: G. Pavlickova
Electra Tonia
ze Sakaliho dvora
born: 1.1.2002 o.:Simba m.: H. Vaneckova
E 4
m.:Caria ze Sakaliho dvora ch.: H. Vaneckova
Bahia born: 30.1.2002 o.:Babetho m.: S. Rescigeni
not present
m.:Dudina Engenho da Rainha ch.: S. Rescigeni
Nelsiona Vikorda born: 11.2.2004 o.:Calvagio dlja Tigrovoi Kollektsii Reriti m.: A.V. Mochalin
E1, CAC
CACIB, EW
m.:Jurdetta Karleone ch.: A.V. Mochalin
Donna La Ora born: 10.4.2002 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: M. Gavrosh
not present
m.:Vida ch.: M. Gavrosh


FEMALE - Veteran Class

Vida born: 25.10.1997 o.:Arroyado Daring m.: M. Gavrosh
not present
m.:Nora Lidertejed ch.: P. Zajcev

 




5.6.2005 - EURODOG 2005
Tulln - Austria


Puppy class - males

Acrisolado del Bohex Reg.:UA. UKU/002591/05 o.:Don -Onbrio del Bohex m.:A. Gvarleani
not present
nar.:14.10.2004 m.:Zhoya del Bohex ch.: Michail Gavrosh
Virgo del Bohex Reg.:UA. UKU/002602/05 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: E. Zakharenkova
VN 1
nar.:29.11.2004 m.: Dona Nikoletta del Bohex ch.: Michail Gavrosh
White Bull Dog Piero Reg.:MEOE FILA 1300/05 o.:Custos Aragon ch.: Tibor Snyehola
not present
nar.:1.10.2004 m.:Xuba von der Konquistadoren m.: Vivien Petreny

Junior class - males

Arthur II FI-IT Reg.:SPKP/446 o.:Alazao do Rafirez m.: Peter Svic
V 1
CAJC
nar.:1.1.2004 m.:Aura e Lorica ch.: Jitka Sirova
Artur II FI-IT Reg.:SPKP/447 o.:Alazao do Rafirez m.: Peter Sulc
not present
nar.:1.1.2004 m.:Aura e Lorica ch.: Jitka Sirova
Escobar of Winnetou´s Mescalero Reg.:ÖHZB/FIBR/243/Reg o.:El Guardor of Winnetou´s Mescalero m.: Oelgarte a Eberl
disqualified for fearfulness
nar.:23.8.2004 m.:Conchita dos Cachorros Seroz ch.: Christian Polster
Manuel From
Red-Pretender´s
Reg.:MEOE/FILA 1247 o.:Aragon do Rafirez m.: Nikolet Danyi & Tibor Vér
V 2
nar.:18.2.2004 m.:Alien From Red -Pretender´s ch.: Nikolet Danyi & Tibor Vér

Intermediate class - males

Arius II FI-IT Reg.:SPKP/448 o.:Alazao do Rafirez m.: Edit Gasparovicova
not present
nar.:1.1.2004 m.:Aura e Lorica ch.: Jitka Sirova
Artuš II FI-IT Reg.:SPKP/445 o.:Alazao do Rafirez m.: Edit Gasparovičová
V 2
nar.:1.1.2004 m.:Aura e Lorica ch.: Jitka Sirova
Atreju von der Burgenstrasse Reg.:ÖHZB/FIBR 241 o.:Artus Bohemia Patriot m.: Jürgen a Yvonne Kreppner
V 3
nar.:28.2.2004 m.:Raisha do Rafuri ch.: Jürgen a Yvonne Kreppner
Bras Can Xingú Reg.:RG/PEA/03/0114 o.:Bras Can Centauro m.: Dana Cerna
V 1, CAC
nar.:10.7.2003 m.:Bras Can Vitoria II ch.: Antonio Brasileiro

Open class - males

Alano del Bohex Reg.:RKF 1488275/UA.UKU o.:Don Conquistador Del Bohex m.: Zhevaga
V 2
r.CAC
nar.:6.4.2003 m.:Vida ch.: Michail Gavrosh
Bras Can Cigano Reg.:RG/PEA/03/00124 o.:Bras Can Centauro m.: Jürgen a Yvonne Kreppner
V 3
nar.:10.1.2003 m.:Bras Can Atia ch.: Antonio Brasileiro
Cagey Santa Catarina Reg.CMKU/FIB/3052/03 o.:Jaguár da Boa Sorte m.:Eva Erbenova
V 1, CAC
nar.:19.7.2003 m.:Askia Rey de Pleseno ch.: Stanislava Suskova
Glatisant´s Tor le Fise Reg.:MET.FILA.1171/02 o.:Fejedelmi Örizo Castellano m.: Katalin Boda
V 4
nar.:6.9.2002 m.:Bomba do Submundo ch.: Peter Gaal
L´Brusko Reg.:UKU 005206 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: E.V. Pristyazhvyuk
V
nar.:10.4.2002 m.:Vida ch.: Michail Gavrosh

Champion class - males

Alazao Do Rafirez Reg.:CMKU/FIB/2922 o.:Bastos Do Sertao m.: Jitka Sirova
not present
nar.:19.3.2002 m.:Pezsgoparti Cili ch.: István Raffa
Don Liberador Reg.:UKU 003129 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: Michail Gavrosh
V 1, CAC
CACIB BOB
nar.:18.8.2001 m.:Vida ch.: Michail Gavrosh
Dunga From
Red-Pretender´s
Reg.:MET 1109 o.:Ric Do Bras Can m.: István Szanyi
V 2
r.CAC
r.CACIB
nar.:18.7.2001 m.:Los Banditis Bonita ch.: Nikolet Danyi & Tibor Vér
El Diablo Eduardo
ze Sakaliho dvora
Reg.:CLP/FIB/2908 o.:Simba m.: Hana Vaneckova
V
nar.:1.6.2002 m.:Caria ze Sakaliho dvora ch.: Hana Vaneckova
Eldorado Fi-Box Reg.:CMKU/FIB/2819 o.:Deer Graze ´s Wild Fire m.: Marta Antalova
V 3
nar.:12.1.2002 m.:Abora Fi-Box ch.: Dana Cerna
Matusalem Miasto Pokoju Reg.:PKR II-68221 o.:Horror de dl Canicero m.: Andrzej Rapacz
not present
nar.:7.2.2001 m.:CococJurajska Kopeczka ch.: Andrzej Rapacz
Strangleholder Snikers Reg.:FIN 35159/01 o.:Brazilskiy Talisman Argo m.: Vera Kavutto
V 4
nar.:29.4.2001 m.:Monika ch.: Vera Kavutto


Puppy class - females

Adelfilla del Bohex Reg.:UA.UKU.002553/05 o.:Don-Sonbrio del Bohex m.: Rolukov
not present
nar.:4.10.2004 m.:Zhoya del Bohex ch.: Michail Gavrosh
Arrugia del Bohex Reg.:UA.UKU.002554/05 o.:Don-Sonbrio del Bohex m.: Zhevaga
VN 1
nar.:4.10.2004 m.:Zhoya del Bohex ch.: Michail Gavrosh

Junior class - females

Amara z Kotlinky Reg.:CMKU/FIB/3223/04 o.:Zumbi ZS do Baicuara m.: Eva Srnova
V 1
CAJC
nar.:22.7.2004 m.:Cobie Fi-Box ch.: Eva Srnova
Cheena Fi-Box Reg.:CMKU/FIB/3141/04 o.:Dunga From Red-Pretender´s m.: Ing. Martin Filip
not present
nar.:14.11.2002 m.:Abora Fi-Box ch.: Dana Cerna

Intermediate class - females

Beryl Annenske lazne Reg.:CMKU/FIB/3110/03 o.:Jaguár da Boa Sorte m.: Drahomira Drnovska
V 3
nar.:31.10.2003 m.:Ina de Los Tres Naranjos ch.: Miroslav Hrkal
Oferta Del Bohex Reg.:UA.UKU.000121/05 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: Petrovskiy
V 2
nar.:10.4.2002 m.:Doris Bohex ch.: Michail Gavrosh
Plod Ljubvi Zhonaina Reg.:FIN 17357/04 o.:Richard m.: family Prochaeva
V 1, CAC
nar.:4.10.2003 m.:Kasto´r Haus Nastena ch.: Vera Kavutto

Open class - females

Diana of Winnetou´s Mescalero Reg.:ÖHZB/FIBR/242/Reg. o.:El Guardor of Winnetou´s Mescalero m.: Oelgarte a Eberl
V 2
nar.:19.3.2003 m.:Conchita dos Cachorros Seroz ch.: Christian Polster
Fama From
Red-Pretender´s
Reg.:MET.FILA. 1157 o.:Bastos Do Sertao m.: Nikolet Danyi & Tibor Vér
V 1, CAC
r.CACIB
nar.:4.5.2002 m.:Alien From Red-Pretender´s ch.: Nikolet Danyi & Tibor Vér
Leona Del Bohex Reg.:UKU 001109 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: E.V. Prisyazhvyuk
V 3
nar.:10.4.2002 m.:Vida ch.: Michail Gavrosh

Champion class - females

Donna La Ora Reg.:UKU 005210 o.:Don Conquistador Del Bohex m.: Michail Gavrosh
V 1, CAC
CACIB
nar.:10.4.2002 m.:Vida ch.: Michail Gavrosh
Donna Nikoletta del Bohex Reg.:UA.BOHEX.002897/00 o.:Calif Bohex m.: A. Gvarleani
not present
nar.:31.10.1999 m.:Vida ch.: Michail Gavrosh
Electra Tonia
ze Sakaliho dvora
Reg.:CLP/FIB/2909 o.:Simba m.: Hana Vaneckova
V 3
nar.:1.1.2002 m.:Caria ze Sakaliho dvora ch.: Hana Vaneckova
Lili z Kozuszek Reg.:PKR II-76010 o.:Dante II z Kozuszek m.: D. a M. Rokita
V 4
nar.:11.1.2003 m.:Figa Molosos Grabowski ch.: I. Woznicka
Vanda FI-IT Reg.:CMKU/FIB/2903 o.:Oskar FI-IT m.: Gabriela Pavlickova
V 2
r.CAC
nar.:28.5.2002 m.:Arga ze Strasnickych chalup ch.: Jitka Sirova