THE FILA BRASILEIRO SPECIAL SHOW

Held in Kolin-Sendrazice
on 12.9.2015

As always, judged by Brazilian judge, this time by
MVDr. Andre Rafael Plentz

 

My name is Andre Rafael Plentz (you can find me on the Facebook, too).

I was born on 6th of April 1963, I am 52. I breed dogs since my 15, and when I was 20, I started to breed Fila Brasileiro in the Ponche Verde kennel. Here I had the best Fila teachers possible, i.e. Ing. Carlos Moraes Breno Celestino and his friend, Antonio Carlos Pereira de Souza. Later I have learned from Adm. Ernani Kessler, Arambaré do Sul kennel, where I became a Fila specialist.

I breed Fila for 30 yeas, I am an all-round CBKC-FCI judge and I am a single CBKC judge aproved to judge CAFIB events in Brazil. I have judged Filas in Brazil, USA (Fila Brasileiro Club of America) and Argentina.

I have Fila puppies at the moment, but this is nothing unusual, beause I do breed different breeds. Also, I have my and my older brother Oscar’s male Schnauzer dog Ops da Boa Barba. Ops stayed some time in the Czech Republic, becoming a Czech Champion born in Brazil.


Embacing you all,
Andre Rafael Plentz

 

General sponsor:

ADDITIONAL SPONSOR


Ms. Alena Masadilová, the translator and MVDr. André Rafael Plentz, the judge.

 

Please see the engagement and results by classes:

MALES
Youth Class:
OTHELO Fi-Box * 12.2.2015
s: Quinzinho do Acaboclado
d: Loira Fi-Box
o.:René Szabó
b.:Dana Černá
VN1

Junior Class:
CYRIL od Křenovky * 9.12.2014
s: Jagunco ze Šakalího dvora
d: Kora II FI-IT
o.:Robert Starý
b.:Petra Hečlová
V1, CAJC
KAN od Kralovického potoka * 18.6.2014
s: Kloudy da Barra Monavar
d: Juana ze Šakalího dvora
o.:Bohumil Petřík
b.:Bohumil Petřík
V2
  
Open Class:
ALVES Hacienda Mikolaja * 10.10.2012
s: Imperio Dorado Jair
d: Balerina Filanteria
o.:Joanna Gwizdowska-Macek
b.: Joanna Gwizdowska-Macek
E1, CAC, SSW, BOS 
C.I.B. LEONARDO di Casa il Vulcano * 30.5.2010
s: Felipe de el Siledin
d: Halfa
o.:Petra Hečlová
b.:Serafino Guidone
not present
C.I.B. UBIRAJARA SERTAO do BR Toledo * 15.3.2010
s: Otelo de el Carnicelo
d: Ambra da Ilha
o.:Dana Černá
b.:Alexander de Toledo Alves
E2, r.CAC
  
Winner Class:
C.I.B. BRENTANO from Drakula´s county * 8.6.2011
s: Alejandro Guarda Costas
d: Angelica from Drakula´s County
o.:Ing. Josef Mohelský
b.: Jaroslav Vacek
E3 
CAMILLO di Colle Manzu * 22.12.2013
s: Vito de el Siledin
d: Trebas IV do Rincao Violento
o.:Elena Danyuková
b.:Giulia Manzoni
E2, r.CAC
C.I.B. JAGUNCO ze Šakalího dvora * 3.5.2010
s: El Diablo Eduardo ze Šakalího dvora
d: 120 Senda do Eshabeta II
o.:Hana Vaněčková
b.:Hana Vaněčková
E1, CAC 
     
Senior Class:
ALEJANDRO Guarda Costas * 11.11.2005
s: Soberano da Serra de Itanhandu
d: Brita Annenské lázně
o.:Mgr. Hana Varníčková
b.:Quido Purtak
E1, BOV


FEMALES
Puppy Class:
YAMANJA Rio Grande * 24.3.2015
s: Alejandro Guarda Costas
d:Zarina Rio Grande
o.:Zdeňka Škarková
b.:Kamila Pagowska-Sudol
VP1, Best Puppy
YUKKIE Rio Grande * 24.3.2015
s: Alejandro Guarda Costas
d:Zarina Rio Grande
o.:Zdeňka Škarková
b.:Kamila Pagowska-Sudol
VP2
  

Youth Class:
OFKA Fi-Box * 12.2.2015
s: Quinzinho do Acaboclado
d: Loira Fi-Box
o.:Lubomír Hruška
b.:Dana Černá
VP1, Best Youth


Junior Class:
NADIRA FI-Box * 4.7.2014
s: Ubirajara Sertao do BR Toledo
d:Cesmine z Kotlinky
o.:Dana Černá
b.:Dana Černá
E1, CAJC, BOJ


Open Class:
CINDY Gajaneta * 25.7.2012
s: Giovani ze Skalního kraje
d:Monique II FI-IT
o.:Drahomír Hrabal
b.:Drahomír Hrabal
not present
HONEY of Fazenda dos Amigos da Vida * 15.10.2012
s: Baruck da Forca
d:Avalanch of Fazenda dos Amigos da Vida
o.:Stanislava Žemlová
b.:Heinz Dengler
not present
C.I.B. RAJAVI do Fortal do Fila * 20.12.2008
s: Carrasco Trucu do Arere
d: Bras Can Miura
o.:Hana Vaněčková
b.:Francisco Wankis de Souza Medeiros
E1, CAC


Winner Class:
GCh. BERNADETE Mar Sorte * 11.11.2012
s: Ubirajara Sertao do BR Toledo
d:Jane FI-IT
o.:Dana Procházková
b.:Dana Procházková
E2, r.CAC
ChI MARGARIDA Faruck do Maranguape * 6.10.2013
s: Raeder´s Raimundo Nonato
d: Beyonce Fila Das Dunas
o.:Elena Danyuková
b.:Alexandro Monteiro Nunes a Sueli Martins Cordeiro
E1, CAC, SSW, BOB
  

Senior Class:
C.I.B. 120 SENDA do Eshabeta II * 19.9.2006
s: #93 Replicar do Eshabeta II
d: Java da Bracatinga
o.:Hana Vaněčková
b.:Dawna Berg
E2
KORA FI-IT * 25.8.2007
s: Artuš II FI-IT
d: Andora z Kosických luhů
o.: Petra Hečlová
b.: Jitka Šírová
E1
  


For more pictures please click HERE

 




THE FILA BRASILEIRO SPECIAL SHOW

was held in Kolin-Sendrazice (CZ) on 15.9.2012

Traditionally judged by Brazilian judge,
this once by Mr.Virgílio De Martella Orsi

Born 29.07.1944, lives in Sao Paolo. He's judging FIB and FCI groups 1, 2, 4, 5, 8, and 10.
The president of the Club Sociedade Paulista for Fila Brasileiro.

Overview of the history of my criation, in 1982, when it worked, I got a female FB called Taba, who was very angry, and after more than a month of cohabitation, she started to accept me.
Thereafter I clung to the Fila Brasileiro, until I retired in 1993. The fllowing year (1994) recorded the Valley Kennel Aricanduva (because we are close to the river Aricanduva) and started to create initially mated to Juliet Tibaitá Brende Lee Brenda Lee Tibaitá Forró, bom from this mating a litter of thirteen puppies, including a brave little boys who call ourselves Apache Valley Aricanduva, heceforth, every two or three years at most, I record a litter.
Today in my squad have seven rows (two males and five females), plus a Golden Retriever, a Rottweiler and a Poode, all duly recorded by CBKC/FCI, except that the poode is not registered.

Featured shows judged:

2001 - Southern Regional FIB Show in Curitiba (BR)
2003 - Regional FIB review in Goiânia (Brazil)
2004 - FIB Special Show in Fortaleza (Brazil)
2005 - FIB Special Show in Itapeva (Brazil)
2005 - FIB Special Show in Puebla (Mexiko)
2006 - FIB Special Show in Fortaleza (Brazil)
2008 - FIB Special Show, Euro Dog Show in Budapest (Hungary)
2009 - FIB Special Show in Guararema (Brazil)
2011 - FIB Special Show in Fortaleza (Brazil)

The show ran in a friendly atmosphere again. Many thanks to Mr.Bures and ZKO Sendrazice members for their excellent job in preparation and during the show.
There were 24 dogs present (25 entered). Mr.Orsi judged vry nice, toroughly examining the dogs from their teeth to the angulation of the legs, especially the rear ones. He took great care of the movement, both in pass and gallop. Where were you, local judges, please? 
After the show had ended, we enjoyed a small party. Mr.Orsi and his wife answered many questins on the breed and the rules that are being prepared in Brazil in order to breed better and healthier Filas. The show and the debate was excellently (as usual) translated by Mrs.Masadilova. Simply said, we spent a great day with fine weather.
Hope fully the next Special show organized by FBC in three years from now, will keep up the tradition.

THE SHOW WAS HELD
IN PATRONAGE OF THE MAYOR OF KOLIN TOWN
,
Mgr. et Bc. Vit Rakusan
(unfortunately too busy to be there in person this year)

and as usual, at training grounds of ZKO Sendražice

The sponsor of the show:

MEDIA PARTNERSHIP AND SPOSORING

ADDITIONAL SPONSOR

The translator, Mrs. Alena Masadilova and the judge, Mr.Virgílio De Martella Orsi;
top left Mrs.Ardélia, the wife of Mr.Orsi.

The sculpture for BOB, made by Mr.Vaclav Kyselka.


The other prizes by Fitmin, a pet food company.
The glass plaques and medales were provided by the Club.

 

Please see the engagement and results by classes:

MALE
Youth Class:
name born/parents breeder/owner judgement
LUCAS Fi-Box * 7.3.2012
Ubirajara Sertao do BR Toledo
Tina da Maloca dos Filas do Paiaguas
Milan Kohut
Dana Cerna
VP1
 
Junior Class:
name born/parents breeder/owner judgement
BRENTANO from Drakula´s county * 8.6.2011
Alejandro Guarda Costas
Angelica from Drakula´s County
Ing. Josef Mohelsky
Jaroslav Vacek
E1, CAJC, BOJ
CABEZON Stráznicky raj * 8.6.2011
Imperio Dorado Bruno
Tora Straznicky raj
Radana Necasova
Grazyna Sucha
E2
 
Open Class:
name born/parents breeder/owner judgement
BARON Monicin ráj * 7.8.2008
Belissario Monavar
Ammbraya Guarda Costas
Mgr. Hana Varnickova
Mgr. Hana Varnickova
E1, CAC 
Imperio Dorado JAIR * 11.12.2009
Imperio Dorado Valdes
Imperio Dorado Gatinha
Joanna Gwizdowska-Macek
Elena I. Ushkova
E2, r.CAC
UBIRAJARA SERTAO do BR Toledo * 15.3.2010
Otelo de el Carnicelo
Ambra da Ilha
Dana Cerna
Alexander de Toledo Alves
E3 
 
Winner Class:
name born/parents breeder/owner judgement
Gch. JAGUNCO ze Sakaliho dvora * 3.5.2010
El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora
120 Senda do Eshabeta II
Hana Vaneckova
Hana Vaneckova
E2, r.CAC
C.I.B. TORO Maloca dos Filas do Paiaguas * 18.2.2007
Brutus Dog de Bartoncelos
Cauna do Paiaguas
Mgr. Klara Filipova
Edison Souza
E1, CAC, WSS
 
FEMALE
Youth Class:
name born/parents breeder/owner judgement
LIBERTY Fi-Box * 7.3.2012
Ubirajara Sertao do BR Toledo
Tina da Maloca dos Filas do Paiaguas
Marek Dvorak
Dana Cerna
VP1, Best Youth
LOIRA FI-Box * 7.3.2012
Ubirajara Sertao do BR Toledo
Tina da Maloca dos Filas do Paiaguas
Dana Cerna
Dana Cerna
VP2
LUISIANA Fi-Box * 7.3.2012
Ubirajara Sertao do BR Toledo
Tina da Maloca dos Filas do Paiaguas
Marek Lalak
Dana Cerna
VP3
  
Junior Class:
name born/parents breeder/owner judgement
GRANADA of Fazenda dos Amigos da Vida * 8.8.2011
El Diego of Fazenda dos Amigos da Vida
Flametta of Fazenda dos Amigos da Vida
Stanislava Zemlova
Eva Dengler
E1, CAJC
 
Intermediate Class:
name born/parents breeder/owner judgement
CECILKA Monicin raj * 14.10.2010
Belissario Monavar
Ammbraya Guarda Costas
Mgr. Hana Varnickova
Mgr. Hana Varnickova
E1, CAC, WSS
Open Class:
name born/parents breeder/owner judgement
AL CERRY Straznicky raj * 27.8.2009
Imperio Dorado Bruno
Tora Straznicky raj
Petra Heclova
Grazyna Sucha
E3
ARWEN La Rosalejandraia * 22.7.2006
Bradock JB da Santa Luzia
Abaúna Anavi Rachilem
Jana Novotna
Alexandra Horakova
E
GAJA Ne-Fi Dogs * 7.6.2008
Jeff Chvaterubska rokle
Alexia Slo land
Marek Dvorak
Milan Pisanec
E4
INSIGNE ze Sakaliho dvora * 2.12.2009
Toro da Maloca dos Filas do Paiaguas
Gaia ze Sakaliho dvora
Mgr. Hana Varnickova
Hana Vaneckova
E1, CAC
KORA FI-IT * 25.8.2007
Artus FI-IT
Andora z Kosickych luhu
Petra Heclova
Jitka Sirova
E2, r.CAC
ZEA Straznicky raj * 26.7.2008
Imperio Dorado Bruno
Arikara Fil
MUDr. Zuzana Chytra
Grazyna Sucha
E
  
  
Winner Class:
name born/parents breeder/owner judgement
C.I.B. 120 SENDA do Eshabeta II * 19.9.2006
#93 Replicar do Eshabeta II
Java da Bracatinga
Hana Vaneckova
Dawna Berg
E1, CAC
Ch. ANGELINA z Brezeneckeho kopce * 29.9.2009
Drealand s´ dogs Baloo
Agria od Kacciho potoka
Renata Sinaglova
Jaroslava Richterova
E3
C.I.B. BEATE Fidelidat * 13.1.2008
Aramis vom Landgut Lichtenau
Jazmína Fi-Box
Mgr. Klara Filipova
Ing. Martin Filip
E2, r.CAC
Ch. JUANA ze Sakaliho dvora * 3.5.2010
El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora
120 Senda do Eshabeta II
Bohumil Petrik
Hana Vaneckova
not present 
 
Senior Class:
name born/parents breeder/owner judgement
ATHINA Jizerska zavej * 26.8.2005
El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora
Cestie de Luci  Monavar
Václav Piler
:Jiri Novak
E2
C.I.B. ELECTRA TONIA ze Sakaliho dvora * 1.6.2002
Simba
Caria ze Sakaliho dvora
Hana Vaneckova
Hana Vaneckova
E1, BOV

 

The youngest participant, BENJAMIN Skuhrovsky hradek,
missed just 4 days for entrance in the Puppy class, even he showed up like a pro :-)

 

... and this was his way of testicle check :-)))))


The BOB, Mr.and Mrs.Orsi, Mr.Bures and Mrs.Masdilova.

Best Couple:
TORO Maloca dos Filas do Paiaguas
BEATE Fidelidat
owner: Mgr. Klara Filipova
Breeder´s Group
ze Sakaliho dvora - Electra Tonia, Insigne, Jagunco
owner:Hana Vanečkova

After the show we had a little celebration of Club's 20.
Please find below a few pictures from the party and debate with Mr.Orsi and his wife.
Mrs.Ardélia works for Sociedade Paulista for Fila Brasileiro as a breed technician.
But first, the sweet surprising needs to be cut...









For another 203 pictures please click HERE
and more 689 pictures please click HERE.





THE FILA BRASILEIRO SPECIAL SHOW

held in Kolin - Sendrazice on 26.9.2009

Traditionally judged by brazilian judge,
this year by Mr.Luiz Paulo Henry Raeder

Luiz Paulo Henry Raeder

Born 30.8.1960
The veterinarian
Lives in Curitiba, Paraná state in Brazil.
He is married with his wife Elizabeth for 18 years, having 2 kids (Isabella 17, Luiz 13).
An all-round judge CBKC (Confederacao Brasileira do Cinofilia), FCI, since 1993.
The owner of Raeder's kennels, estd. 1981.

Activities:
He was born into a pet (especially dog) -loving family. His grandfather bred and owned Boxers for years. All his childhood he was in touch with these dogs and when his mother took over the breed, he was amazed.

He owns purebred dogs since 1978, when he entered vetrinarian studies. His kennel has been registered in 1981, when he stared to breed Fila Brasileiro, Basethound and later also Shorthaired Dachshund and English Cocker Spaniel dogs.
With his Basset Hounds, he achieved excellent results in breeding during 80's and 90's, not only in Brazil, but also in foreign countries.
His Bassets acquired many BIS and he even won the prize for the best brazilian breeder of the breed in several subsequent years. His kennel was acclaimed for the best brazilian kennel of the breed for 4 times.  
Featured awards: BIS - with his Basset Hound at KCSP Show, being picked among 585 dogs.
Owned breeds: Fila Brasileiro, Baset Hound, English and American Cocker Spaniel, Short and Wirehaired Dachshund, Shi-Tzu, Scotch Terrier, Whipet and Doberman.
Current breeds: Fila Brasileiro (the breed is at present conducted by his siter Anna Christina), Golden Retriever (in double harness with his daughter Isabella), Yorkshire Terrier and Maltese (in double harness with his wife Elizabeth), Lhasa Apso and English Bulldog (past 8 years).
Owned only breeds: Doberman, Great Dane, Pug.
Judged in: all over Brazil, Paraguay and Argentina.
Distinctiveness: He loves to judge special shows, mainly with his favourite breeds, and/or the breeds he breeds or owns or did in the past. It is always an honour for him to be invited to judge specials and thus take part in the development of the breed.
Every breed has it's own specifics and it should be reflected in judging. There are breeds featured with funcionality, some are characteristic by their capabilities or growth, some other are elegant or temperament. This way or that, the harmony of all the elements is important.

 

The Special Show ran in a pleasant way again. Big thanks goes to the trainig grounds people, especially Mr.Bures, for their help.
All the 34 dogs entered has come to the show. The judge, Mr.Luiz Paulo Henry Reader, judged strictly but correct, clearing out every judgement. He discovered all dog's pros and cons, not only as a judge, but as a breeder and veterinarin, too. He focused at the movement, harmony, typology, head type and it's beraing, top and bottom line, limbs.We enjoyed the judging very much. It is a pity that no local judge has come to see the show.
After the end of the show, we had a chat with Mr.Luiz Paulo. The debate on different topics has ended by the night. The thanslator, Mrs..Alena Masadilova, went on with us.
We are looking forward to the next Special Show, held by the Club in 2012. Definitely you can look forward to another judge from the country of Fila's origin, Brazil.


The translator, Mrs. Alena Masadilová and the judge, Mr.Luiz Paulo Henry Reader  doing their job in the show ring.

The prize for BOB, a nice staue of Fila's head, has been given by Mr. Luiz Paulo Henry Reader. The winner was honored by the City Mayor of Kolin, Mr. Jiri Buric.

The Club donated the winner with a nice book Encyklopedie PES by Dr. Michal Cisarovsky, with author's dedication.
All the participants obtained treats for their dogs by the general sponspor, and the winner got a big box of cakes.
The other sponsors donated valuable gifts as well.
Mr.Buric also gave a special prize for the Jolly Fila and donated the Show.
We wish to thank all of them.


The general sponsor of the show:
Jan Salac - Velkoobchod SALAC
Borek 40, 277 14 Drisy
tel., fax.: +420 326 911 259; +420 326 971 753
krmiva.salac@centrum.cz
www.salac.cz

MEDIA PARTNERSHIP AND SPOSORING

ADDITIONAL SPONSORS


 THE SHOW WILL BE HELD
IN PATRONAGE OF THE MAYOR OF KOLIN TOWN


The mayor, Mr. Jiri Buric, voted for "The Jolly Fila of the Day" El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora.
The prize went to Hana Vaneckova, the owner of the appraised dog.


Please see the engagement and results by classes:

MALE
Baby Class:
name born/parents breeder/owner judgement
TRIAS da Santa Luzia * 19.5.2009
Mancha da Santa Luzia
Bela da Santa Luzia
Dagmar and Jan Dolezalovi
Tennison da Souza Cavalcante
VP1

Youth Class:
BARON Karluv dvur * 8.1.2009
Toro da Maloca dos Filas do Paiaguas
Alba Karluv dvůr
Karel Neckar
Karel Neckar
VP1
BUTCH Karluv dvur * 8.1.2009
Toro da Maloca dos Filas do Paiaguas
Alba Karluv dvůr
Martin Kocií
Karel Neckar
VP2
 
Junior Class:
ADRIN z Podmockych strani * 16.7.2008
Ferrero Red and Brindle
Athina Jizerska zavej
PhDr. Vaclav Mrzena
Vaclav Piler
VG
BARON Monicin raj * 7.8.2008
Belissario Monavar
Ammbraya Guarda Costas
Hana Varnickova
Hana Varnickova
E2
HIRSUTO ze Sakaliho dvora * 12.9.2008
Ayrton Senna du Domaine du Brazilianklans
Electra Tonia ze
Sakaliho dvora
Marketa Smidbergerova
Hana
Vaneckova
VG3
KLOUDY DA BARRA Monavar * 22.10.2008
Belissario Monavar
Calabria II da Serra de Itanhandu
Lenka Korinkova
Lenka Korinkova
E1, CAJC, JWSS
ZIMO Straznicky raj * 26.7.2008
Imperio Dorado Bruno
Arikara Fil
o.:Jiri Kozel
Grazyna Sucha
VG4
 
 
Intermediate Class:
BOOKER Fidelidat * 13.1.2008
Aramis vom Landgut Lichtenau
Jazmina Fi-Box
Rudolf Vyhnalek
Ing. Martin Filip
VG1

Open Class:
ALEJANDRO Guarda Costas * 11.11.2005
Soberano da Serra de Itanhandu
Brita Annenské lázně
Hana Varnickova
Quido Purtak
VG2
ARMIN Karluv dvur * 1.9.2004
Jeff Chvaterubskaá rokle
Elza Fi-Box
Ing. Martin Filip
Karel Neckar
E1, CAC
 
Winner Class:
TORO Maloca dos Filas do Paiaguas * 18.2.2007
Brutus Dog de Bartoncelos
Cauna do Paiaguas
Ing. Martin Filip
Edison Souza
E1, CAC, WSS

Senior Class:
Ich EL DIABLO EDUARDO ze Sakaliho dvora * 1.6.2002
Simba
Caria ze Sakaliho dvora
Hana Vaneckova
Hana Vaneckova
VG1
FENY
Youth Class:
name born/parents breeder/owner judgement
BANGIE Karluv dvur * 8.1.2009
Toro da Maloca dos Filas do Paiaguas
Alba Karluův dvur
Vladimir Jezek
Karel Neckar
VP1

Junior Class:
ANGIE z Podmockych strani * 16.7.2008
Ferrero Red and Brindle
Athina Jizerska zavej
Vladislav Polma
Vaclav Piler
VG
ANNABELLA Labska stran * 9.10.2008
Bad Annenske lazne
Babelique Monavar
Josef Vala
Libor Struzinsky
E2
GAJA Ne-Fi Dogs * 7.6.2008
Jeff Chvaterubska rokle
Alexia Slo land
Marek Dvorak
Milan Pisanec
E4
KERRY DA BARRA Monavar * 22.10.2008
Belissario Monavar
Calabria II da Serra de Itanhandu
Oldřich Duchan
Lenka Korinkova
E3
RAJAVI do Fortal do Fila * 20.12.2008
Carrasco Trucu do Arere
Bras Can Miura
Hana Vaneckova
Francisco Wankis de Souza Medeiros
E1, CAJC, JWSS, BOB
ZEA Straznicky raj * 26.7.2008
Imperio Dorado Bruno
Arikara Fil
MUDr. Zuzana Chytra
Grazyna Sucha
VG
 
 
 
Intermediate Class:
AIRIN Al-To-Li-Na-Be * 28.3.2008
Bad Annenske lazne
Arwen Dolores de Suerte
Jana Sperlova
Ales Tomas
VG2
ANTHEA Kuneticke udoli * 23.5.2008
Joe Straznicky ráj
Fibi II FI-IT
Vit Bubenik
Michal Belka
VG3
BÁRA Fidelidat * 13.1.2008
Aramis vom Landgut Lichtenau
Jazmina Fi-Box
Karel Neckar
Ing. Martin Filip
E1, CAC
 
Open Class:
AMELIE Flying Ear * 29.4.2006
Bras Can Xingú
Hillary Fi-Box
Katerina Fröhlichova
Mgr. Ivana Horska
E2, r.CAC
APOLENKA Flying Ear * 29.4.2006
Bras Can Xingú
Hillary Fi-Box
Katerina Fröhlichova
Mgr. Ivana Horska
E3
ATHENA Aida temperamento * 11.2.2007
Gol II da Serra de Itanhandu
Beryl Annenske lazne
Drahomira Drnovska
Drahomira Drnovska
E4
ATHINA Jizerska zavej * 26.8.2005
El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora
Cestie de Luci  Monavar
Vaclav Piler
Jiri Novak
VG
JAZMÍNA Fi-Box * 19.7.2005
Bras Can Xingú
Ulina FI-IT
Ing. Martin Filip
Dana Cerna
E1, CAC
 
 
Winner Class:
Gch. 120 SENDA do Eshabeta II * 19.9.2006
#93 Replicar do Eshabeta II
Java da Bracatinga
Hana Vaneckova
Dawna Berg
E1, CAC, WSS
BEATE Fidelidat * 13.1.2008
Aramis vom Landgut Lichtenau
Jazmína Fi-Box
Ing. Martin Filip
Ing. Martin Filip
E2, r.CAC
Ich BERYL Annenske lazne * 30.10.2003
Jaguar da Boa Sorte
Ina Los Tras Naranjos
Drahomira Drnovska
Miroslav Hrkal
E
Ch. CORAJOSO Birengo * 1.5.2006
Glatisant´s Tor le Fise
Keith Straznicky raj
Lucie Prochazkova
Gabriela Pavlickova
E3
Gch. ENNIE CHARMED Monavar * 7.11.2004
Charve Straznicky raj
Bellef Fi-Box
Lucie Hamplova
Lenka Korinkova
E4
 
 
Senior Class:
Ich. ELECTRA TONIA ze Sakaliho dvora * 1.6.2002
Simba
Caria ze Sakaliho dvora
Hana Vaneckova
Hana Vaneckova
E1, Best Senior

Best Couple:
1.
ARMIN Karluv dvur
JAZMINA Fi-Box
owner: Ing. Martin Filip
2.
TORO Maloca dos Filas do Paiaguas
BEATE Fidelidat
owner: Ing. Martin Filip
3.
Ich EL DIABLO EDUARDO ze Sakaliho dvora
120 SENDA do Eshabeta II
owner: Hana Vaneckova

Breeder´s Group
1.
Karluv dvur
owner: Karel Neckar
2.
Sakaliho dvora
owner: Hana Vaneckova


After awarding the winners, Mr.Luiz Paulo Henry Reader
gave the Brazilian flag to the mayor of Kolin, Mr. Jiri Buric to the memory of this event.

And there are a few pictures from the chat with the judge. Pleasant end of a pleasant day...



 




THE FILA BRASILEIRO SPECIAL SHOW

The show was held in Kladno - Rozdelov on 16.Sept. 2006

again judged by brazilian judge,
Mr. Alexandre Bacci Acunha

Alexandre Bacci Acunha
Born: 1961 , APRIL 16
lives in Porto Alegre - Rio Grande do Sul (Brasil)

Activity:
-  Fila Brasileiro breeder since 1988 (kennel RAFURI).
-  Special Shows Manager of Fibrasul 1996/2004
-  Secretary of Comissao Nacional Fila Brasileiro 2000/2003.
-  Judge of Breed Fila Brasileiro since 1991.


Shows Judge :
  1 - Dog Show of Kennel Clube do Rio Grande do Sul,breed Fila Brasileiro ano de 1991 - 26 Filas
  2 - Special Show of Fila Brasileiro Fibrasul in Pelotas city year 1993 - 68 Filas
  3 - Special Show of Fila Brasileiro Fibrasul in Esteio city year 1995 - 65 Filas
  4 - First Special Show of Fila Brasileiro in Teresina city year 1998 - 36 Filas
  5 - Special Show of Fila Brasileiro Fibrasul –Expo Leite year 1998 - 72 Filas
  6 - Dog Show of Kennel Clube do Rio Grande do Sul Fila Brasileiro breed Year 1999 - 25 Filas
  7 - Special Show of Clube Paranaense do Fila Brasileiro year 2000 - 44 Filas
  8 - Festival Regional Norte/Noredeste of Fila Brasileiro in Natal city year 2002 - 16 Filas
  9 - First Special Show of Clube do Fila Brasileiro do México year 2003 - 64 Filas
10 - Special Show of Fila Brasileiro in Fortaleza city year 2005 - 46 Filas

General sponsor:
Jan Salac - Velkoobchod SALAC
Borek 40, 277 14 Drisy, Czech Republic
tel., fax.: +420 326 911 259; +420 326 971 753
krmiva.salac@centrum.cz
www.salac.cz

The competition went for cups and medals donated by our Club. The prize for BOB, a copy of Fila head sculpture oringally from Brazil, was applied by „ze Sakaliho dvora“ kennels. All competitors received PRO-PAC pet-food sample from the main sponsor, all winners received different pet food packages. The sponsor awarded the 2nd places with handy advertising materials, not to leave them with empty hands.

Please see the engagement and results by classes:

The results of the temperament test you can find here.

Baby Class - Males

name born/parents breeder/owner judgement
ALFRÉD Flying Ear * 29.4.2006
s.: Bras Can Xingú
d.: Hillary Fi-Box
b.: Mgr. Ivana Horska
o.: Michal Truhlar
VP1
ALOIS Flying Ear * 29.4.2006
s.: Bras Can Xingú
d.: Hillary Fi-Box
b.: Mgr. Ivana Horska
o.: Pavel Cupr
VP2

Youth Class - Males

BLOWER z Kosickych luhu * 26.2.2006
s.: Alazao do Rafirez
d.: Imanny Bohex
b.: Frantisek Novak
o.: Pavel Pithart

P1

Junior Class - Males

ALEJANDRO Guarda Costas * 11.11.2005
s.: Soberano da Serra de Itanhandu
d.: Brita Annenske lazne
b.: Guido Purtak
o.: Guido Purtak + Miroslav Hrkal
E1, CAJC, Junior Special Show Winner
ARMANDO Jizerska zavej * 26.8.2005
s.: El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora
d.: Cestie de Luci Monavar
b.: Jiri Novak
o.:: Jiri Novak
VG4
ATREY Jizerska zavej * 26.8.2005
s.: El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora
d.: Cestie de Luci Monavar
b.: Jiri Novak
o.::Zaneta Zajicova
VG
BACON Slo Land * 21.11.2005
s.: Bras Can Xingú
d.: Alexia Slo LAnd
b.: Vladimir Standecker
o.: Alena a Antonin Skybovi
G
BALDOR z Kotlinky * 10.6.2005
s.: Bras Can Xingú
d.: Cobie Fi-Box
b.: Eva Srnova
o.: Vera Kohlikova
E3
JAGO Fi-Box * 19.7.2005
s.: Bras Can Xingú
d.: Ulina FI-IT
b.: Dana Cerna
o.: Zbynek Pokorny
E2

Open Class - Males

El NINO ze Sakaliho dvora *1.6.2002
s: SIMBA
d.: Caria ze Sakaliho dvora
b.:Hana Vaneckova
o.:Marketa Šmidbergerova
E1, CAC
FELIPE ze Sakaliho dvora *14.12.2003
o.: Curo ze Sakaliho dvora
d.: Querida do Quizanga´s

b.: Hana.Vaneckova
o.: Jan Skorpik
VG 3
XINGÚ Bras Can * 10.7.2003
s.: Bras Can Centauro
d.: Bras Can Vitoria II

b.: Antonio Jose Brasileiro
o.: Dana a Zbynek Cerny
E2, res.CAC

Winner's Class - Males

CH. BELISSARIO Monavar *26.1.2003
s.:Gek Ser Chan
d.:Bellef Fi-Box

b.:Lenka Korinkova
o.:Ing. Josef Mohelsky
E1, CAC, Special Show Winner
ICH. El DIABLO EDUARDO
ze Sakaliho dvora
*1.6.2002
s: SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:HanaVaneckova
o.:Hana Vaneckova
E4
CH. C-ARGOS od Lesni studanky *9.6.2004
s.: Alazao do Rafirez
d.: Barbora od Lesni studanky

b.:Jarmila Hridelova
o.:Jarmila Hridelova
E3
CH. FOREST Fi-Box *16.9.2002
s.:Jeff Chvaterubska rokle
d.:Abora Fi-Box

b.: Dana Cerna
o.: JUDr. Blanka Lotrekova
E
ICH. JEFF Chvaterubska rokle *16.2.2000
s.:Oskar FI-IT
d.:Sara v.d. Konquistadoren

b.:Jarmila Zahradnickova
o.:Dana a Zbynek Cerny
E2, r.CAC

Veteran Class - Males

CH. AMIS Annenské lazne * 7.3.1998
s.:Erros Dargan
d.:Elba z Radnické kovarny

b.:Miroslav Hrkal
o.:Jan Bursik
 not present

Baby Class - Females

name born/parents breeder/owner judgement
AMÉLIE Flying Ear * 29.4.2006
s.: Bras Can Xingú
d.: Hillary Fi-Box
b.: Mgr. Ivana Horska
o.: Katerina Fröllichova
VP1
APOLENKA Flying Ear * 29.4.2006
o.: Bras Can Xingú
d.: Hillary Fi-Box
b.: Mgr. Ivana Horska
o.: Katerina Fröllichova
VP2
BRAGA Bascoretta * 7.5.2006
s.: Bad Annenskeé lazne
d.: Azzura Fil
b.: Ing. Jindrich Turek
o.: Jirina Cervena
VP3
CANDURA Birengo * 1.5.2006
s.: Glatisan´s Tor le Fise
d.: Keith Straznicky raj
b.: Gabriela Pavlickova
o.: Ing. Jiri Schonmann

VP4

Junior Class - Females

ATHINA Jizerska zavej * 26.8.2005
s.: El Diablo Eduardo ze Sakaliho dvora
d.: Cestie de Luci Monavar
b.: Jiri Novak
o.: Vaclav Piler
E4
GAIA ze Sakaliho dvora *14.9.2005
s.: Bras Can Xingú
d.: Electra Tonia ze Sakaliho dvora
b.: Hana Vaneckova
o.: Hana Vaneckova
E3
GLORIA STEFANI
ze Sakaliho dvora
*14.9.2005
s.: Bras Can Xingú
d.: Electra Tonia ze Sakaliho dvora
b.: Hana Vaneckova
o.:Ing. Lubomir Machacek
E2
GRACIELA ze Sakaliho dvora *14.9.2005
s.: Bras Can Xingú
d.: Electra Tonia ze Sakaliho dvora
b.: Hana Vaneckova
o.: Petr Gottwald
E1, CAJC

Intermediate Class - Females

AGRIA od Kacciho potoka * 9.2.2005
s.: Eldorado Fi-Box
d.: Amazona de Escalade
b.: Marta Antalova
o.: Jaroslava Richterova
E3
AYLA Exeladus *6.11.2004
s.: Elfo Fi-Box
d.: Eugenia Selva ze Sakaliho dvora
b.: Miroslav Patera
o.: Stanislava Zemlova
E2, r.CAC
BAKIMA z Kotlinky * 10.6.2005
s.: Bras Can Xingú
d.: Cobie Fi-Box
b.: Eva Srnova
o.: Ewa Bartkowiak
E1, CAC
ENNIE CHARMED Monavar *7.11.2004
s.: Charve Straznicky raj
d.: Bellef Fi-Box
b.: Lenka Korinkova
o.: Lucie Hamplova
E4

Open Class - Females

AMARA z Kotlinky * 22.7.2004
s.: Zumbi ZS do Baicuara
d.: Cobie Fi-Boxs
b.: Eva Srnova
o.: Eva Srnova
E1, CAC
BAJA Orechovska skala * 15.8.2002
s.: Jasan z Radnicke kovarny
d.: Holly Straznicky raj
b.: Antonin Slama
o.: Marta Brabcova
E4
CESTIE de LUCI Monavar
* 28.7.2003
s.: Ibar Chvaterubska rokle
d.: Bellef Fi-Box

b.: Lenka Korinkova
o.: Jiri Novak
E3
CLARA Annenské lazne * 3.6.2004
s.: Jaguar da Boa Sorte
d.: Ina de Los Tres Naranjos
b.: Miroslav Hrkal
o.: Hana Varničkova
E2, r.CAC

Working Class - Females

HILLARY Fi-Box *27.8.2003
s.: Jeff Chvaterubska rokle
d.: Amanda Hvozdenska skala
b.: Dana Cerna
o.: Mgr. Ivana Horska
E1, CAC

Winner's Class - Females

ICH. ABORA Fi-Box *30.7.1999
s.:Andoro Manaus
d.:Ofka FI-IT
b.:Dana Cerna
o.:Dana a Zbynek Cerny
E1, CAC
Special Show Winner
CH. ANNY de la Estrela *16.6.2003
s.: Killer Pena de Los Arrendajos
d.: Zamba do Alejandria
b.: Carlos Cabrera Z Jaime Demner
o.: Ludmila Papezova
E
CH. BERYL Annenské lazne *31.10.2003
s.: Jaguar da Boa Sorte
d.: Ina de Los Tres Naranjos
b.: Miroslav Hrkal
o.: Drahomira Drnovska
E2, r.CAC
ICH. ELECTRA TONIA ze Sakaliho dvora *1.6.2002
s: SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:Hana Vaneckova
o.:Hana Vaneckova
E3
CH. HEBE da Voz Do Vento *20.10.2000
s.:Xandoke Do Itapua
d.:Feiticeira da Boa Sorte

b.:José Carlos Maria Saliba
o.:Miluse Mikulasova
E4

Veteran Class - Females

CH. AMBRA Bohemia R.A.F. * 19.6.1996
s.: Black Lesni zatisi
d.: Acima Hama
b.: Vaclava Zizkova
o.: Drahomira Drnovska
E1, Best Veteran, BOB
CH. CARIA ze Sakaliho dvora *9.10.1998
s.:Karibe z Bodlaci
d.:Caila Do Quizanga
b.:Hana Vaneckova
o.:Hana Vaneckova
E2

 

 




The show was held by the Fila Brasileiro Club CZ
in partnership with the Kladno Cynological Club, at the exercise area

Kladno - Rozdelov, on Saturday 27. 9. 2003

The competition went for cups and medals donated by our Club. Cockades for the youngest winners and for the BOB was applied by our honorary president, Ms.Marcela Svabova and her daugther Scarlett from Rio de Janeiro. The copy of Fila head sculpture, oringally from Brazil, was applied by „ze Sakaliho dvora“ kennels, as another prize for the BOB. All competitors received PRO-PAC pet-food sample from the main sponsor, all winners received different pet food packages.

Show results and pictures of all dogs
you can find
here.



We conducted the temperament test within the show.
All enlisted dogs 18 months and older (excluding one female from Winner class), undergone the test.
The results of the test you can find here.



The show was judged by FCI - CBKC Fila Brasileiro international judge
Dr. JOSÉ MAURO GOMES FERREIRA
from Rio de Janeiro, Brazil

Thanks to Mrs.Marcela Svabova, FCI-CBKC judge, FBC CZ honorary chairman, for her delegation of Mr.Ferreira.

Dr. Jose Mauro Gomes Ferreira
(physician, neurologist)

Avenida Maracana 713 APT. 5O3, 2O 511-OOO Rio de Janeiro, Brasil

Owner of the "Palas" kennels, established 1976.
Fila Brasileiro breeder since 1986; 46 registered litters. Specialized CBKC-FCI judge for the Fila since 1991.
International Fila Brasileiro judge.
He judged 13 Special Fila Shows all over Brazil and one Special Show in the USA (together with Ms.Clelia Kruel).
President of the Fila Club Sociedade Estadual do Fila Brasileiro Rio de Janeiro, 3x voted (6 years in sum).

The most significant dogs from Palas kennels:
Jamanta do Palas - International champion (1991), champion of several european countries
El Jabah do Palas - vencedor do ranking in Rio de Janeiro and Curitiba, Parana state; 9x Special Show winner, owner of all available titles including international.
Juliete do Palas - 3x Special Show Winner, owner of all brazilian champion titles and International Champion.

In Czech Republic, there was a female Hana do Palas of great use at "z Bodlaci" kennels.
She is the dam of Cz.Ch. Karibe z Bodlaci, Inez z Bodlaci and other sucessfull descendants.


The main sponsor of the show:

Jan Salac - Velkoobchod SALAC
Borek 40, 277 14 Drisy, CZ
tel., fax.: 326 911 259; 326 971 753

 


Number of dogs in classes:

MALES
28 males enlisted:
BABY
3
PUPPY
1
JUNIOR
5
INTERMEDIATE
5
OPEN
8
WINNER
5
VETERAN
0
FEMALES
26 females enlisted:
BABY
1
PUPPY
2
JUNIOR
3
INTERMEDIATE
4 (1 not present)
OPEN
7
WINNER
7
VETERAN
2

Contests:

Breeder´s Group
3
Best Couple
1

 


Statistics:

exhibitors by country
 
dogs by country of origin
Czech Republic
29
  Czech Republic
39
Germany
2
  Brasil
4
Hungaria
2
  Hungaria
4
Slovenia
1
  Germany
3
Ukraine
1
  Austria
1
  .
  .
  Finland
1
      USA
1
  .
 .
  Ukraine
1

 



The class engagement and results.
Click the name to see the picture.

Baby class - males

name born / parents breeder / owner judgement
ARMAGEDDON De Escalade *8.4.2003
s.: Action Bardino Grizzly-Killer
d.:Chanel Coco Bohex
b.: Michaela Szotkova-Novotna
o.: Michaela Szotkova-Novotna
VP1
BANDIDO De Escalade *11.4.2003
s.: Action Bardino Grizzly-Killer
d.:Cassie Fi-Box
b.: Michaela Szotkova-Novotna
o.: Michaela Szotkova-Novotna
P2
HARRAS Houndmaster Kodiak Bear *27.3.2003
s.:Alex Windsor Spring
d.:Zeta Shooits Mountains
b.:Nick Denigris
o.:Caroline Wolff & Eckhard Ginader
P3

Puppy class - males

BELISSARIO Monavar *26.1.2003
s.:Gek Ser Chan
d.:Bellef Fi-Box
b.:Lenka Korinkova
o.:Ing. Josef Mohelsky

VP1

Junior class - males

DUQUE Higienopolis *10.12.2002
s.Erussu Do Caramona
d.:Higienopolis Cafeina
b.:Marko Numinen
o.:Marko Kupper
VG4
FOREST Fi-Box *16.9.2002
s.:Jeff Chvaterubska rokle
d.:Abora Fi-Box
b.: Dana Cerna
o.: JUDr. Blanka Lotrekova
E3
GRAND DIEGO
del Caballero de la Montana

*15.8.2002
s.:Embolo el Grande Guarda
d.:Abadesa del Cabalero de la Montana
b.: Jürgen Ozimek
o.: Bianca Koester
E2
JEREMIAS Bohex *5.9.2002
s.:Alois Playa Amazona
d.:Doris Bohex
b.:Oldrich Siska
o.:Michaela Szotkova-Novotna
VG
WAREL FI-IT *2.10.2002
s.:Bastos Do Sertao
d.:Rachel FI-IT
b.:Jitka Sirova
o.:Milena Beckova
E1, CAJC

Intermediate calss - males

El DIABLO Eduardo ze Sakaliho dvora JCH.CZ *1.6.2002
s: SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:H. Vaneckova
o.:H. Vaneckova
VG4
ELDORADO Fi-Box *19.1.2002
s: Wild Fire Deer Graze
d: Abora FI-BOX
b.:D. Cerna
o.:M. Antalova
E2, res.CAC
ELFO Fi-Box *19.1.2002
s: Wild Fire Deer Graze
d: Abora FI-BOX
b.:D. Cerna
o.:M. Patera
E1, CAC
El NINO ze Sakaliho dvora JCH.CZ *1.6.2002
s SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:H. Vaneckova
o.:M. Smidbergerova
VG
EXCELLENT Fi-Box *19.1.2002
s: Wild Fire Deer Graze
d: Abora FI-BOX
b.:Dana Cerna
o.:Michaela Dufkova
VG3

Open class - males

AMOR Branicka Lady *14.1.1999
s.:Habil Do Iarijara
d.:Fredy Lesni zatisi
b.:Karel Nadvornik
o.:Marketa Dlouha
E3
ARD Svaty Florianek *19.6.2000
s.:Gek Ser Chan
d.:Arry Burchan
b.:Ivana Peluhova
o.:Petra a Daniel Dryslovi
VG
ARTUS u Vysoke tuje *10.8.2001
s.:Muff z Radnicke kovarny
d.:Lejla z Radnicke kovarny
b.:Hana Menslova
o.:Ales Koldinsky
VG
DEIMON Lu-Etra *20.5.1998
s: Karibe z Bodlaci
d.:Carolina z Bodlaci
b.:Eva Travnickova
o.:Rudolf Simek
VG
DOMINGO ze Sakaliho dvora *28.11.2000
s: Karibe z Bodlaci
d: Caila Do Quizanga

b.: H. Vaneckova
o.:Lucie Rokosova
E2, res.CAC
DUNGA From Red-Pretender´s JCH.H *18.7.2001
s.:Rick Do Bras Can
d.: Los Banditos Bonita

b.:Nikolette a Tibor Danyi
o.:Istvan Szanyi
VG4
JAGUAR Da Boa Sorte *25.6.2000
s: Elmo Da Boa Sorte
d: Xula Da Boa Sorte
b.:P. M. Barroso
o.: M. Hrkal
E1, CAC
SANTES z Radnicke kovarny *20.1.2001
s: Muf z Radnicke kovarny
d.:Diana z Radnicke kovarny
b.:Vera Froňkova
o.:Marie Rudolfova
VG

Champion class - males

AMIS Annenske lazne CH.PL * 7.3.1998
s.:Erros Dargan
d.:Elba z Radnicke kovarny

b.:Miroslav Hrkal
o.:Jan Bursik
E
ARTUS Bohemia Patriot *8.7.2000
s: Oskar FI-IT
d: Inez z Bodlaci

b.:Ing. arch. M. Fidra
o.: Vladimir Kolarik
E4
AUSTRALIA of Transamazonica CH.LUX. *4.11.1998
s.:Harras vom Vogesenblick
d.:Coco Island of Winnetou´s Mescaleros

b.:Caroline Wolff & Eckhard Ginader
o.:Caroline Wolff & Eckhard Ginader
E
CURO ze Sakaliho dvora CH.CZ *9.10.1998
s: Karibe z Bodlaci
d: Caila Do Quizanga

b.:H. Vaneckova
o.:H. Vaneckova
E2, r.CAC
DON CONQUISTADOR del Bohex CH.Russian *31.10.1999
s.:Calif Bohex
d.:Vida

b.:Tatiana a Michail Gavrosh
o: Tatiana a Michail Gavrosh
E3
JEFF Chvaterubska rokle
ICH, CH.CZ, CH.SK, CH.PL, CH.H

*16.2.2000
s.:Oskar FI-IT
d.:Sara v.d. Konquistadoren

b.:Jarmila Zahradnickova
o.:Dana Cerna
E1,CAC,
Special Show Winner, BOB


Baby class - females

name born / parents breeder / owner judgement
AMAZONIA De Escalade *8.4.2003
s.:Action-Bardino Grizzly-Killer
d.:Chanel Coco Bohex
b.:Michaela Szotkova-Novotna
o.:Marta Antalova

VP1

Puppy class - females

AMANDA od Vetrovske hykacky *20.1.2003
s.:Arton Fi-Box
d.:Clivie Zlinska hvezda
b.:dipl. Mgmt. Libor Hruby
o.:D. a L. Kratochvilovi
P2
GURIA Fi-Box *24.2.2003
s.:Jeff Chvaterubska rokle
d.:Amanda Hvozdenska skala
b.:Dana Cerna
o.:Helena Coufalova
VP1

Junior class - females

EUGENIA SELVA ze Sakaliho dvora 1.6.2002
s: SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:H. Vaneckova
o.:M. Patera
E2
FARINA From Red-Pretender´s *4.5.2002
s.:Bastos Do Sertao
d.:Alien From Red-Pretender´s
b.:Nikolette Danyi & Tibor Ver
o.:Nikolette Danyi & Tibor Ver
E1, CAJC
NIKITA Straznicky raj
*14.11.2002
s.:Arton Fi-Box
d.:Arikana Fil
b.:Grazyna Sucha
o.:Jan Bursik
VG3

Intermediate class - females

ATHENA z Andelskeho udoli *15.11.2001
s: Wild Fire Deer Graze
d: Catia ze Sakaliho dvora
b.:Hana Javurkova
o.:Josef Nikodym
not present
ELECTRA TONIA ze Sakaliho dvora JCH.CZ *1.6.2002
s: SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:H. Vaneckova
o.:H.Vaneckova
E1, CAC
EMANUELA PARIS ze Sakaliho dvora *1.6.2002
s: SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:Hana Vaneckova
o.:Caroline Wolff & Eckhard Ginader
E2, r.CAC
ESPINADA CLARA ze Sakaliho dvora JCH.SLO *1.6.2002
s: SIMBA
d: Caria ze Sakaliho dvora
b.:Hana Vaneckova
o.:Marko Kupper
E3

Open class - females

AMBRA Asika od Ebicky
*27.5.2001
s.:Arton Fi-Box
d.:Asika ze Sazavaku

b.:Eva Kimakova
o.:Bohumir Polacek
E
BIANCA Santa Catarina *10.9.2000
s.:Dr. Dick Bohex
d.:Amanda od Psanskeho vrchu
b.:Stanislava Suskova
o.:Stanislava Suskova
E3
COMTESA Dum zivota CH.CZ *21.12.1997
s.:Ogun Roni de Conal Kennel
d.:Cresta FI-IT
b.:Stanislava Maresova
o.:Miluse Mikulasova
E2, r.CAC
DIVA From Red-Pretender´s JCH.H *18.7.2001
s.:Rik Do Bras Can
d.:Bonita Los Banditos
b.:Nikolette Danyi & Tibor Ver
o.:Nikolette Danyi & Tibor Ver
E1, CAC
DONA Krasna Elmi *11.10.1998
s.: Argo David a Golias
d.: Angelika Ostrovni rise
b.: Miroslav Malek
o.: Ing. Jan Matousek
E
JENNIFER Straznický raj
*22.5.2001
s.:Arton Fi-Box
d.:Helga Straznicky raj

b.:Grazyna Sucha
o.:MVDr. Jiri Cizek
E
QUERIDA do Quizanga´s *7.12.2000
s Hector Do Uruba
d: Endira Do Solar Da America
b.: A. L.A. Saramago
o.:H. Vaneckova
E4

Champion class - females

ABORA Fi-Box *30.7.1999
s.:Andoro Manaus
d.:Ofka FI-IT
b.:Dana Cerna
o.:Dana Cerna
E1, CAC
Special Show Winner
ALIEN From Red-Pretender´s CH.H *23.7.2000
s.:Rik Do Bras Can
d.:Bonita Los Banditos
b.:Nikolette Danyi & Tibor Ver
o.:Nikolette Danyi & Tibor Ver
E4
ASKIA Rey de Pleseno CH.CZ *6.12.1999
s.:Ogun Roni de Conal Kennel
d.:Addis Calcavela
b.:Pavel Janku
o.:Stanislava Suskova
E2, r.CAC
AZZURA Fil CH. PL *16.6.2000
s.:Cornel Straznicky raj
d.:Secret My Lady z Lisiej Sztolni
b.:Danuse Kynckova
o.:Ing. Jndrich Turek
E
CARIA ze Sakaliho dvora CH.CZ *9.10.1998
s.:Karibe z Bodlaci
d.:Caila Do Quizanga
b.:Hana Vaneckova
o.:Hana Vaneckova
E
COCO ISLAND of Winnetou´s Mescalero ICH, CH.LUX. *13.10.1997
s.:Gorosito Miramonte vom Ehernen Fels
d.:Lutador Assustador Agua Christalina
b.:Christian Polster
o.:Caroline Wolff & Eckhard Ginader
E
HEBE da Voz Do Vento CH.CZ *20.10.2000
s.:Xandoke Do Itapua
d.:Feiticeira da Boa Sorte

b.:Jose Carlos Maria Saliba
o.:Miluse Mikulasova
E3

Veteran class - females

CAILA do Quizanga CH.CZ *8.12.1994
s: Mack Do Iarijara
d: Freedom Again Alaketu´s Piece
b.: A. L.A. Saramago
o.:H. Vaneckova
E1, Best Veteran
CAMILA vom Taubenhof ICH, CH.LUX *30.9.1995
s.:Amadeus Mozart von Sigurrezza Della Casa
d.:Tessy vom Taubenhof

b.: M.+L. Härtel
o.:Caroline Wolff & Eckhard Ginader
E2